Ryglice Stodoła Spotkań

Centrum rekreacji w Ryglicach – stodoła spotkań w parkiem przy stawie. Leśna Altana

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś & MOSS Architektura Krajobrazu Agata Lęcznar, Magdalena Kajor
Współpraca: Dominika Ropek ,
Wizualizacje i grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś & MOSSArchitektura Krajobrazu Agata Lęcznar, Magdalena Kajor
Lokalizacja: Ryglice, Polska
Data: 2013-2014
Klient: Miasto Ryglice
Powierzchnia terenu: 112 705 m2
Koszt Inwestycji (STODOŁA SPOTKAŃ): 220 780 PLN

 

Projektowany obiekt to kameralna altana, pawilon pełniący funkcję lokalnego miejsca spotkań – organizacji imprez, wspólnego grillowania i biesiadowania przy kominku. Jest to przestrzeń ogólnodostępna, otwarta, korespondująca z otaczającym krajobrazem (tereny zielone, park i zbiornik wodny).

Obiekt inspirowany jest tradycyjną polską architekturą drewnianą , prostymi formami domów z bali o konstrukcji zrębowej oraz obiektów takich jak stodoły. Swoim wyglądem nawiązuje również do miejscowego spichlerza – najstarszego tego typu budynku w Małopolsce.

Przestrzeń pawilonu została podzielona na dwie strefy, otwartą oraz pozornie zamkniętą. Całość zadaszono prostym dwuspadowym dachem krytym gontem. Całej przestrzeni dramatyzmu dodają dwa rzędy dynamicznie uformowanych stalowych słupów, które podtrzymują drewnianą konstrukcję dachu. Część otarta to obszerny taras do którego przynależy kameralny kamienny kominek. Wydzielone pomieszczenie części zamkniętej tworzy zrębowa, ażurowa, współcześnie formowana struktura z elementów litego drewna. Czerpie ona inspiracje z polskiej tradycji budowlanej – zrębowych konstrukcji drewnianych. Jest to forma transparentna, z możliwością otwarcia na przyległy taras dzięki przesuwnym panelom drzwiowym. Stanowią one nawiązanie do ażurowych przegród drewnianych budynków gospodarczych, w sposób charakterystyczny i bardzo efektowny przepuszczając światło do wnętrza altany. Wspólną część obu stref jest kameralny kominek (otwarty dwustronnie) – w części zamkniętej zlokalizowano miejsce do grillowania.

Pawilon Spotkań to obiekt o prostej, współczesnej formie. Widoczna jest inspiracja architekturą tradycyjną w postaci kreatywnej reinterpretacji. Zastosowane materiały budowlane także stanowią pewnego rodzaju eksperyment, tworzą architektoniczną grę kontrastów i faktur. Konstrukcję drewnianą zestawiono z elementami stalowymi. Skontrastowano nadwieszony lekki dach kryty tradycyjnym gontem z minimalistyczną prostotą ciężkiego kamiennego kominka. Z kolei stalowe przewody kominowe dodają industrialnego i na wskroś nowoczesnego charakteru zaprojektowanemu obiektowi.

Altana zostanie również wyposażona w designerskie oświetlenie oraz meble, które nie tylko wprowadzą kameralną atmosferę obiektu, ale również podkreślą współczesny charakter Pawilonu Spotkań.

Share Project :

  • Kategorie:
  • Share Project :